PARTNEŘI

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Program VIII., evid. Č. projektu SPORT VIII-0929/2017

       

SLEDUJTE NÁS

Memoriál Jiřího Hasila, Tvrdonice, 15.10.2022

                                               
15.
Říjen
2022

Turnaj v Tvrdonicích 15.10.2022

V sobotu se osm svěřenců zúčastnilo turnaje v Tvrdonicích, a nutno podotknout, že jsme nezůstali jen u účasti.

V nejmladší věkové kategorii U9 startoval Martin Tupa. Čekaly ho dva zápasy. Martin oba vyhrál suverénně na ippon a dosáhl na zlatou medaili. Chválím Martina za kvalitní práci na zemi, ale také v postoji jsou vidět pokroky.

Následovala kategorie U11. Zde jsme měli hned čtyři judisty. Nejlehčí z nich, Mauricio, absolvoval tři zápasy. V prvním utkání hodil soupeře na ippon pomocí krásné techniky. Další dva soupeři byli už nad jeho síly. Nakonec obsadil třetí místo. Mauricio předvedl bojovnost a kvalitní, na jeho kategorii netradiční techniku.

Dalším závodníkem byl Filip Staníček. Filip je již zkušený závodník a na výkonu to bylo znát. Jeho dva zápasy proběhly kontrolovaně a hlavně úspěšně. Dvě vítězství na ippon zajistila Filipovi první místo.

Ondřej Král a Martin Kolev se potkali ve stejné váhové kategorii. Martin rozběhl první zápas úspěšně, zvítězil na ippon. Ondra bohužel svůj vstup do soutěže prohrál po vlastní chybě. Následoval vzájemný zápas. Kluci ukázali, že se dobře znají z tréninků a utkání trvalo celé dvě minuty. Martin měl možnost Ondru třikrát hodit, ale Ondra ukázal svou mrštnost a vždy se z hodu protočil na břicho. Napínavé utkání rozhodl jeden trest, který Martin obdržel v první minutě. Ondra poslední zápas vyhrál. Martin, po velmi vyspělém výkonu se zkušenějším soupeřem, také vyhrál. Došlo tedy na rovnost bodů našich borců. Jejich umístění musel rozhodnout proběhlý vzájemný zápas, který vyhrál Ondra. Získal tedy druhé místo a Martin třetí.

Poslední na řadu přišla věková kategorie U13 – mladší žáci. Do -42kg zápasil Michal Hubáček. Pro Míšu byl turnaj generálkou před nadcházejícím Přeborem ČR. A generálka dopadla na výbornou. Míša dvakrát zápasil ve skupině. Oba zápasy vybojoval na ippon a postoupil z prvního místa do semifinále. To proběhlo suverénně a následovalo finále. Míša měl pomalejší start. Soupeř mu nasadil držení a bylo potřeba rychle uniknout. Únik dopadl úspěšně a Míšu nakopl do dalšího průběhu, který již byl pod jeho kontrolou. Zápas završil technikou O-soto-gari a stal se vítězem kategorie.

Dalším bojovníkem byl Marek Vach, ve váze do -46kg. Mára bojoval ve třech zápasech, kde bohužel třikrát prohrál. Vinou zranění Marek do dalšího boje nenastoupil. Marek se stále seznamuje se staršími soupeři a musí si zvyknout na vyšší úroveň juda, kterou mladší žáci disponují. Nejdůležitější je ale zdraví, a tak doufám, že bude Markovo rameno v pořádku.

Ve váze do -50kg se představil Tomáš Staniczek. Ve skupině bojoval dvakrát. První zápas byl rozehřívací a Tom si prosadil dominantní úchop, díky kterému soupeře následně porazil na ippon. Ve druhém zápase čekal zkušený a kvalitní soupeř. Tomáš ale prokázal, že se s ním musí také počítat a svým taktickým výkonem soupeře nepustil k technikám. Sám si naopak dokázal prosadit svoji techniku a zvítězil na wazari. Díky tomu postoupil do semifinále z prvního místa své skupiny. Semifinálový zápas byl smolný a v mých očích si ho Tom prohrál sám. Do utkání vstoupil dobře, hned z úvodu hodil soupeře na wazari. Těsně před koncem ale Tomáš neúspěšně kontroval soupeřovu techniku a smolně si soupeře hodil na svá záda a body šly na konto soupeře. Ač si myslím, že neprávem (soupeř nepoužil žádnou techniku a nebyla zde jeho iniciativa), tak musíme respektovat toto rozhodnutí. Pro mě je ale Tomášův výkon dobrým znamením, protože pozdějšího vítěz kategorie Tomáš porazil ve skupině a k poražení druhého finalisty chybělo jen pár sekund (prohraný zápas v semifinále). Výsledkem bylo třetí místo. A co více, kvalitní výkon, použití taktiky a hezkého úchopu.

Celý turnaj hodnotím úspěšně. Když nahlédnu na čísla: 23 zápasů, z toho 15 výher (12x ippon). Ale především kvalitnější výkony. Na našich borcích jde vidět, že jezdí na turnaje a chodí na tréninky. Zlepšují se, a to nás těší nejvíce. A v neposlední řadě děkuji i rodičům za dopravu, organizaci a také psychickou podporu.

Kuba Matal